Kőolaj Hordónkénti Ára: Szoljon - Drámai Áremelkedést Hozott A Háború A Kőolaj Piacára

A legrosszabb dolog, ami történhet, hogy csökken a kereslet, miközben még mindig probléma van a kínálattal, ezért az árrések összenyomódnak– tó: ShutterstockSteve Jenkins, a Wood Mackenzie vegyipari tanácsadói üzletágának alelnöke szerint több repedés is megjelenhet az ellátási láncokon az elkövetkező hónapokban. A magas petrolkémiai költségek miatt nagyobb költségoldali nyomás terhelheti az olyan divatcégeket is, mint az Inditex – a Zara tulajdonosa –, az Uniqlo vagy a H& elegendő puffer a rendszerben ahhoz, hogy le tudjuk nyelni az emelkedő költsétó: Shutterstock

  1. Csökken a kőolaj világpiaci ára
  2. A világ nyersanyagtermelése | Tények Könyve | Kézikönyvtár
  3. Nem védi ki a gyenge forint a benzinárak emelkedését
  4. Kőolaj hordónkénti arabes

Csökken a kőolaj világpiaci ára

Amikor 2008 júniusában az egekben járt az olaj ára, a kutakon 306 forintért lehetett egy liter benzint venni. Október elején a 84 dolláros olajár mellett viszont már bőven 490 forint környékén mozgott ára. Hogy lehetséges ez? "Alapvetően a nyersanyagárak határozzák meg egy késztermék fogyasztói árát, azonban az elmúlt időszakban rengeteg olyan tényező is hatással lehet a végleges árra, ami korábban kisebb súllyal befolyásolta. Ma már nem lehet azt mondani, hogy a nyersolaj világpiaci ára határozza meg legmarkánsabban, mennyit fizetünk tankoláskor" – mondta a Szabad Európának Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Virovácz szerint a koronavírus-járványt követő gazdasági felpattanás, vagyis a hirtelen megnövekedett kereslet miatt drasztikusan emelkedtek a szállítási költségek. "Hiány van konténerekből, tankerekből, óriási a tumultus a kikötőkben, a logisztikai ágazat alig bírja a megrendelések teljesítését" – tette hozzá. Kétszeresére gyengült a forint A szakértő szerint a hazai üzemanyagárakat nagyban befolyásolja a nemzeti valuta ereje.

Az év során a nikkel tonnánkénti ára 1500 USD-vel csökkent, s dec. -ben már 7118 USD-re süllyedt a jegyzése. Nem zárt jobb évet az ón és az ólom sem. Az ón árának folyamatos esése láttán, s a mielőbbi áremelkedés reményében a világ óntermelésének 60%-át adó országok szervezete, az ATPC 1990-ben 20000 tonnára akarta leszorítani az akkor ennek duplájára duzzadt készleteket. Bár erőfeszítésük sikerrel járt, s a készletek 1991 folyamán mintegy 30%-kal csökkentek, az ón tonnánkénti ára ennek ellenére – a nyersanyagok között egyedülálló módon – tovább esett, s 1991 végére már csak 5500 USD-ért kelt el a piacokon. Az ólom még ennyire sem tartotta magát: tonnánkénti jegyzése meg sem közelítette a 300 USD-t. A világ acéltermelése és felhasználása 1990-ben 770 millió tonna volt, az 1 évvel korábbinál mintegy 29%-kal kevesebb. E tendencia 1991-ben is folytatódott, amikor is szerte a világon mintegy 735 millió tonna acélra volt igény. A Szovjetunió és a kelet-európai országok 1991-ben 160 millió tonnányi acélterméket dolgoztak fel, 16, 7%-kal kevesebbet, mint az előző évben.

A világ nyersanyagtermelése | Tények Könyve | Kézikönyvtár

kőolaj hordónkénti ára 2022
  • Kőolaj hordónkénti ára teljes film
  • 🛢Meddig nő az olaj ára? | XTB
  • Kőolaj hordónkénti ára 2021
  • Tizenhárom éves csúcsra került az olaj ára - Energiainfo

Nem védi ki a gyenge forint a benzinárak emelkedését

Szaúd-Arábia számára a 80 dollár körüli világár lenne elfogadható, mivel innentől kezdve lesz egyensúlyi a költségvetése. Ez szerintem elfogadható a világ számára is, bár egyes fejlődő országoknál ez már fájdalmas árszint. Ki kell emelni, hogy az elmúlt 10-15 évben mind az olaj kínálata, mind a kereslete rugalmasabb lett: az előbbi a palaolaj termelés gyors felfutása és a csökkenő költségek miatt változott, nem is beszélve a flexibilisebb OPEC-ről. Az utóbbi pedig részben a támogatási rendszerek leépítése miatt lett rugalmasabb, mivel a fejlődő országokban a kormányok egyre kevesebb szubvenciót adnak a fogyasztáshoz. Emellett a piac transzparenciája is nőtt: a különböző műholdas megfigyelő és egyéb rendszerek miatt sokkal naprakészebb adatok állnak rendelkezésre az olajiparról, mint akár 10-20 éve. Emiatt a szereplők jobban tudnak tervezni, precízebben tudják kialakítani stratégiájukat, sőt még a sokkhelyzeteket is jobban le tudják kezelni. A 2022-es év izgalmasabb lehet. Ha az olajkereslet valóban gyorsan kilábal, és az év végére elérhetjük a napi 99 millió hordós keresletet, amire az előrejelzések számítanak, akkor az OPEC Iránon kívüli 6 millió hordó/nap szabad kapacitása gyorsan elfogyhat.

Kőolaj hordónkénti arabes

2021. november 18., 15:58 Hatheti mélypontra csökkent a kőolaj világpiaci ára csütörtökön azokra a hírekre, hogy az amerikai kormányzat az összes nagy olajfogyasztó országot megkereste azzal a kéréssel, hogy szabadítsa fel stratégiai készleteit az olajárak emelkedési ütemének mérséklése végett. Fotó: TASR/AP Csütörtök délután fél kettő körül a januári határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 36 centes, 0, 45 százalékos mínuszban, 79, 92 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. A New York-i árupiacon a WTI amerikai könnyűolajfajta decemberi szállításra hordónként 77, 60 dollárba került, 76 centtel, 0, 97 százalékkal csökkent az ára. Az eddigi csütörtöki kerekedésben a Brent ára a 79, 28 és a 80, 35 dollár közötti, míg a WTI-é a 77, 08 és a 78, 44 dollár közötti sávban mozgott. Három héttel ezelőtt a Brent 86, 70 dolláron hároméves, a WTI pedig 85, 41 dolláron hétéves csúcson is járt. A Biden-kormányzat Kínától, Indiától és Japántól is kérte, hogy fontolja meg nyersolaj-készletei felszabadítását, amely segíthetne az árak csökkentésében.

Csaknem fél év óta először száz dollár alá esett kedden Londonban a globális alaptípusnak tekintett Brent könnyűolaj-keverék hordója, elsősorban arra a várakozásra, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) egyelőre nem készül a kínálat visszafogására. Az ütemes olajárcsökkenést már korábban több nagy londoni ház megjósolta. A londoni hivatalos kereskedés végén az északi-tengeri olajtípus legközelebbi határideje 4, 14 dolláros napi gyengüléssel 99, 30 dollárig süllyedt, a folytatódó elektronikus forgalomban 99, 04 dollárig esett tovább, majd visszakapaszkodott néhány centtel 100 dollár fölé. A Brent április eleje óta nem járt 100 dollár alatt. A referenciatípus hordója jelenleg csaknem 50 dollárral olcsóbb nyár közepén beállított eddigi rekordjánál: júliusban 147 dolláron tetőzött. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző és előrejelző intézet - legutóbbi negyedéves világgazdasági jelentésében például azt jósolta, hogy 2009-ben a kínai GDP növekedése az eddigi, 10 százalék feletti éves ütemekről 7, 4 százalékra lassul, ahogy az idei nyári olimpiai játékok után a kínai kormány visszafogja az állami költekezést, és figyelmét az infláció megfékezésére fordítja.