Sopron A Hűség Városa - Emlékérme-Kibocsátás A Hűség Napján – 100 Éve Sopron A Leghűségesebb Város

"Apáink forró vére folyt ez istenadta rögre, de szolgasorba nem hajolt s magyar maradt örökre. Mert rendületlen volt a kard, A bástya és a lélek, Sopron csatáz, Sopron kitart, és véle győz az élet! " [Somogyváry Gyula: Soproni dal] A kormány 2001-es rendelete alapján a "hűség napjává" nyilvánította december 14-ét, annak emlékére, hogy a 1921. december 14-16-án Sopronban és környékén megtartott népszavazáson a lakosság többsége a Magyarországhoz tartozás mellett döntött. Azóta nevezik Sopront a hűség városának. 1921. december 14-16-án, Sopronban és környékén megtartott népszavazáson a lakosság többsége a Magyarországhoz való tartozás mellett döntött. Az 1919-ben szeptember 10-én Saint Germain-ben a győztes nagyhatalmak Ausztriával békeszerződést írtak alá, jutalmul, hogy Ausztria hajlandó volt elállni attól, hogy Németországgal egyesüljön a szövetségesek ellen. Megígérték, hogy Magyarország nyugati területének három (Moson, Sopron és Vas) megyéjéből 50 nagyközséget és 270 kisközséget, valamint Ruszt, Kismarton és Sopron városokat kapják meg cserébe.

Movie

  • Ma 100 éve szavazott a maradásról Sopron, a leghűségesebb város, de a német kisebbségnek nem járt érte sok köszönet - Qubit
  • Sopron a hűség városa film
  • Sopron a hűség városa 2
  • Lineáris csapágy működése
sopron a hűség városa film
A városban a német kulturális intézményeket, politikai tevékenységüket és úgy általában fizikai jelenlétüket próbálták háttérbe szorítani, de intenzív magyarosítási kísérletek országosan is elindultak (pl. : leventemozgalom, vitézek névmagyarosítás ügye), és olykor a városvezetés is felhasznált adminisztratív eszközöket arra, hogy gyengítse a soproni németség pozícióit. Erre példa, hogy 1936-ban Thurner Mihály polgármester meghiúsította a többségében német lakosú Bánfalvának a közigazgatási egyesítését Sopronnal, de a magyarságtudat terjesztésében az 1919-ben a városba költözött selmeci akadémia hallgatóinak is jutott szerep. Német nyelvű választási plakát: "Nyisd ki! Az édesanyád az! " és a válasz: "Nyisd ki! Még nem raboltunk eleget. " Ödenburg Sopron német gjöttek a selmeciekA Selmecbányán 1762-ben alapított akadémia polgárságát az I. világháború végét követő időszakban bekövetkező csehszlovák hatalomátvétel és a terjedő szlovák nacionalizmus arra sarkallta, hogy elhagyják addigi otthonukat.

Program

Az alkotók a korabeli forrásokból merítve készítettek illusztrációkat, melyekben színészek és hagyományőrzők közreműködtek. A film az 1919–1921 közötti eseményeket tárgyalja, így szó esik a soproni tüntetésekről, a második ágfalvi csatáról, az összecsapásban elesett Machatsek Gyula hallgatóról és a népszavazás előkészítésének menetéről is. Az alkotók számos olyan dokumentumot, kéziratot használtak fel a forgatókönyv írásakor, amik korábban egyáltalán nem vagy csupán a kutatók körében voltak ismertek. A stáb forgatott a Soproni Múzeumban, a Soproni Egyetem Központi Könyvtár és Levéltárban, valamint az MNL Országos Levéltárában és Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltárában is. A film korabeli források alapján egy selmeci-soproni főiskolás, ifjabb Krug Lajos történetén keresztül tárja a nézők elé a városban uralkodó hangulatot, a helybéliek szellemiségét és motivációit. "Ez a bensőséges narratíva és személyes történetvezetés ugyanakkor nemcsak megidézi a tárgyalt korszakot s annak emberét, de megszólít minket is.

Sopronba költözésüknek az eseményekben való részvételük és annak pozitív kicsengése adta meg a legitimitást. Ennek ellenére az újonnan érkező hallgatók nehezen tudtak integrálódni a város társadalmába. Selmeci hagyományaik, közösségi rítusaik, amelyeket új otthonukban is gyakoroltak, olykor a helyiek nemtetszésébe ütköztek, ahogy erre a témának szentelt tanulmányában Ablonczy Balázs történész is rámutatott: "A város és a főiskola együttélése nem mindig volt zavartalan: a ponzichterek nehezen barátkoztak meg a polgárpukkasztó diákszokások némelyikével, a vidám vagy éppen féktelen tivornyákkal. " A poncichterek, vagyis a soproni szőlősgazda svábok és úgy általában a helyi lakosok nem csak a diákság furcsa szokásai révén kerülhettek konfliktusba a főiskolásokkal. Az egyetem már kezdettől fogva a magyar identitás szószólója, látványos képviselője volt, de miután az 1930-as években, a már említett politikai környezetben a németek nemzethűségének kérdése egyre inkább előtérbe került, és az Anschluss után csak fokozódott, a főiskola a többnemzetiségű városban a magyarság egyik bástyájaként kezdte definiálni önmagát.

Sopron Magyarország nyugati határa mellett, az Alpok lábánál, Bécstől 60 km-re, Budapesttől 220 km-re található. Az ország egyik legősibb ékszervárosa. A város egyesíti magában a múltat és a jelent, hidat alkotva az ország és nyugati szomszédai között, kaput nyit a hozzánk látogató belföldi és külföldi vendégek előtt, mint azt a város címere is jelképezi. A város lakói híresek vendégszeretetükről és lakóhelyükhöz való hűségükről is. Ezt jelképezi a Sopron szimbólumán, a Tűztorony déli oldalán található Hűségkapu, mely az 1921-es népszavazás emlékét idézi fel. A városháza az 1896-os millenniumra épült, a vele szemben álló Stornó ház páratlan gyűjteménye révén a város egyik leghíresebb épülete. Falai között egykor Mátyás király is megszállt. A Kecske templom a XVII. században koronázások és országgyűlések színhelyéül szolgált. A Szentháromság-szobor a magyar barokk szobrászat kiemelkedő alkotása, és a neogótikus Orsolyita templom a múlt század legsikerültebb építészeti emlékei közé tartozik.

Sopron a hűség és szabadság városa - Sopron Holding Zrt.

A szám nélküli Burgenland megnevezést végül az 1922-ben megválasztott első tartományi gyűlés tette hivatalossá. Sopron és mintegy 257 km2-es területű környékének megtartása a trianoni határkijelölés legnagyobb sikere volt, amely az akkori magyar közvélemény számára a siker érzését jelentette a nemzeti katasztrófa éveiben. A mai államterületen 1910-ben Sopron volt az egyetlen német többségű "nagyváros" – bár 19. század elején még Budapest mellett a dunántúli városok is jelentős német lakossággal bírtak (Beksics 1883, 44–45. ) – így az 1921-es népszavazás azt tette lehetővé, hogy a dualizmus időszakában megindult elmagyarosodás sikeresen befejeződhessen – szemben például az 1920-ban határon túlra került, korábban szintén német többségű Pozsonnyal és Temesvárral, amelyekben az impériumváltás következtében a magyarosodás megtört, és mára szlovák, illetve román többségű nagyvárosokká váltak. Magyarországon – habár a "Hűség 100 Sopron" programsorozat eseményei több hónapon keresztül zajlottak – a fő ünnepség a soproni népszavazás napjának 100. évfordulójának napjára, 2021. december 14-re esett, amelynek estéjén Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott a Fő téren.

A 15 000 forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31, 46 gramm. A 3000 forintos névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült, súlya 38, 5 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben 5000 darab, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 7000 darab készíthető. Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a "Sopron, a leghűségesebb város" ezüst emlékérme - a rendelkezésre álló készlet függvényében - a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg 2021. december 14-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7. ) és webáruházában ( /).

sopron a hűség városa tv sopron a hűség városa z
  1. M4 okoskarkötő app exceptionnel
  2. Nyuszi péter mise en page
  3. Online olvasható mesekonyvek
  4. Okmányiroda székesfehérvár nyitvatartás
  5. Mikro tartó polc software
  6. Nagyon ers legpuskak 10
  7. Napi 1 liter zöld tea
  8. Amerikai hófehérke video humour
  9. Egy ropi naplója 10 másodperces kihívás
  10. Profi fotó szolnok
  11. Fidélió alapítvány időskorúak emelt szintű otthona
  12. Gizella rehabilitációs intézet
  13. Bicikli útvonal budapest hungary
  14. Duplafalú cappuccino pohár mtb
  15. Idősek otthona borsod megye
  16. Demjén ferenc kell még egy szó
  17. Műanyag szennyvíztartály