Év Madara 2019

Ugyanis ez a madár ún. egyedi kóddal ellátott színes gyűrűt viselt a lábán, amit említett napon sikerült teleszkóppal leolvasni. A kód alapján az egyed és minden, a jelölésével kapcsolatos adat, körülmény a Madárgyűrűzési adatbázisból visszakereshető, és természetesen a leolvasáskor kapott adatok (faj, ivar, kor, helyszín, időpont) is ebbe a rendszerbe kerülnek. Erről a madárról - többek között - azt lehet tudni, hogy 2010. 04. 10-én jelölték Észak-Olaszországban, a Pó-síkságon (a helység neve: Mirandola), 794 km-re a Hórvölgyi-víztározótól és már a jelölés időpontjában 2 évesnél öregebb volt, azaz már ivarérett is lehetett. Az idei megfigyelés is hazai fészkelést valószínűsít, mivel a madár párjával, a szaporodási időszak kezdetéhez közeli időpontban, nálunk, a Bükkalján került szem elé. A hazai fészkelés melletti döntő érv azonban az, hogy ugyanezt a hímet, pontosabban a gyűrűjének a kódját, már leolvasta egyszer kollégám, Ferenc Attila, 2016. 05. 15-én, a költési szezon kellős közepén, egy Mezőszemere közelében (Dél-hevesi Tájegység) található belvízfoltnál, ahol ekkor költött is a madár.

  1. Index - Tech-Tudomány - 2019 madara: a gólyatöcs
  2. Results
  3. Baglyok között dől el az év madara cím - Infostart.hu
  4. Megvan a 2023-as Év madara cím győztese – hirbalaton.hu

Index - Tech-Tudomány - 2019 madara: a gólyatöcs

Results

  • Sisilla géplak kft
  • Haszonélvezettel terhelt ingatlan vásárlása
  • 10 hónapos baba nem eszi a tápszert youtube
  • A gólyatöcs a 2019-es év madara | Érdekes Világ
  • Akkreditált fogorvosi rendelők
  • Családok átmeneti otthona szekszárd
  • Íme, az Opel Astra K - Portfolio.hu
  • 2019 év madara – a gólyatöcs | Hevesi Hírportál
  • Év madara 2010 relatif
  • Év madara 2015 cpanel
  • Év madara 2019 video
  • Év madara 2012.html

Baglyok között dől el az év madara cím - Infostart.hu

Magyarországon rendszeres fészkelő, a költőpárok száma az adott év csapadékviszonyaitól függően 200-1000 pár között alakul. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft. Szikes tavakat (a "székeket") kedvelő életmódja miatt kedvezőtlenül hatott a fajra ennek az élőhelytípusnak a jelentős felszámolódása az 1980-as évek végétől. A klímaváltozás, a szárazodó tavaszok jelentősen befolyásolják az adott évi költőpárok számát. Védelmének alapját a még meglévő természetes szikes tavak megőrzése és az egykori fészkelőhelyek rehabilitációja jelenti. Részletesebben: Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Fotók: Orbán Zoltán

Megvan a 2023-as Év madara cím győztese – hirbalaton.hu

A szavazásban győztes gólyatöcs, egyik szép régi nevén - a székigólya, hosszú lábával és csőrével, fekete-fehér színével valóban miniatűr fehér gólyához hasonlít. Ez a madár igazi világpolgár, öt alfaja az Antarktisz kivételével az összes kontinensen előfordul. Főleg vízi rovarokat és más gerincteleneket, elsősorban alacsonyabb rendű rákokat szedeget össze a víz színéről és a parti iszapfelületről. A hazai állomány hosszú távú vonuló. Tavasszal március-áprilisban érkezik meg a trópusi Afrikából, a költési időszak végén korán útra kel, többségük augusztusban el is hagyja hazánkat. Legfontosabb magyarországi élőhelyei a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon találhatók. A faj itt találja meg azokat a sekély, csak 20-25 cm mély szikes tavakat és öntésterületeket, ahol hosszú lábaival a vízben gázolva táplálkozni, a kiemelkedő szárazulatokon pedig költeni tud. Vonulási időszakban bármely sekély vizű élőhelyen: halastócsapolásokon, belvizes szántókon, gyepeken is találkozhatunk vele. A szikes tavak megfogyatkozásával a gólyatöcs ezeket az alternatív vizes élőhelyeket is mind gyakrabban használja fészkelőhelyként.

Az internetes közönség szavazatai alapján a gólyatöcs lett a 2019-es év madara, ezért a Magyar Madártani Egyesület (MME) kiemelten foglalkozik a faj, és az élőhelyének védelmét szolgáló információk átadásával. Az MME 1979-ben indított Év madara programjának célja, a természetvédelmi problémákkal érintett fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. Forrás: MME/Orbán Zoltán A gólyatöcs, avagy egyik szép régi nevén székigólya, nem véletlenül kapta ezt a népi elnevezést. Hosszú lábával és csőrével, fekete-fehér színével valóban miniatűr fehér gólyához hasonlít. Forrás: Koshy Koshy/flickr A gólyatöcs kopár, sekély vízborítású helyeken, laza telepeket alkotva, és egyesével is költ. Magyarországon rendszeres fészkel, a költőpárok száma az adott év csapadékviszonyaitól függően 200-1000 pár között alakul. Fészekalja 3-5 tojásból áll, a kotlási idő 25-26 nap. Főleg vízi rovarokat és más gerincteleneket szedeget össze a víz színéről és a partról. Szikes tavakat (a "székeket") kedvelő életmódja miatt kedvezőtlenül hatott a fajra ennek az élőhelytípusnak a jelentős felszámolódása az 1980-as évek végétől.

év madara 2012.html