Petevezeték Átjárhatósági Vizsgálat

Peteveték átjárhatósági vizsgálat – HyCoSy – HysteroContrastSonographySpontán terhesség létrejöttéhez elengedhetetlen legalább egyik petevezető átjárhatósága, mely lehetőséget biztosít a petesejt és a hímivarsejt találkozására. Meddőség esetén felmerülhet a petevezetők lezártsága melynek egyik vizsgálati módszere az ultrahangos átjárhatósági vizsgálat. A vizsgálat lényege, hogy a méh űrterébe ultrahangos kontrasztanyagot juttatunk egy vékony katéter segítségével és hüvelyi ultrahanggal figyeljük, hogy a kontrasztanyag a méh űrteréből kiáramlik-e a petevezetők felé illetve megjelenik-e a hasüregben. Ezzel a vizsgálattal 95-97% biztonsággal lehet nyilatkozni a petevezetők átjárhatóságáról. A beavatkozás elvégezhetősége a menses lezajlását követően ( vérzés már ne legyen) a tüszőrepedésig terjedő időszakig tart. A vizsgálat ambulanter történik. A vizsgálat menete: A beavatkozást nőgyógyászati vizsgálóasztalon végezzük. Hüvelyi feltárást követően a méhszájat látótérbe hozzuk, majd a hüvely fertőtlenítése következik.

  1. A airól | Babafalva.hu

A airól | Babafalva.hu

  • Mi a pop művészet: Az a mozgalom, amely örökre áttörött Fahrenheit magazin
  • Petevezeték átjárhatósági vizsgálat - L33 Medical
  • Pajzsmirigy diéta: miért ne kezdhetnéd el most? - Édesvíz+ magazin
  • Vándor Sándor utcai háziorvosi rendelő - dr. Balázs Enikő | Felnőtt háziorvos - Budapest 18. kerület
  • A meddőség okai, kezelési lehetőségei - Dr Fülöp István meddőségi specialista oldala

Ennek számos oka lehet, de az egyik egészen biztosan az egészségügyi ellátórendszer leterheltsége. HASZNOSNAK TALÁLTAEGÉSZSÉGÜGYI ROVATUNKAT? TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN:

A teherbeesési nehézségek hátterében számtalan tényező húzódhat, melyek lehetnek pl. pszichés, hormonális, illetve szervi okok is. Leggyakrabban az endokrin rendszer zavaráról esik szó a meddőség kapcsán, ám igen gyakoriak a fizikai akadályok is. Ilyen pl. az egyik vagy mindkét petevezető elzáródása, ami miatt az érett petesejt nem képes a méhet elérni. Dr. Hernádi Balázzsal, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászával a petevezeték átjárhatósági vizsgálatairól beszélgettünk. A petesejt útja A két petefészket a méhhel összekötő páros szerv a petevezeték. A ciklus során, miután már megérett a petesejt és bekövetkezett a tüszőrepedés, a megtermékenyítésre váró petesejt ezen keresztül halad a méh ürege felé. A spermium gyakran már a petevezetőben megtermékenyíti a petesejtet, mely pár napig még tovább vándorol, míg végül beágyazódik a méh nyálkahártyájába. Amennyiben a petevezetékben az átjárhatóságot valami akadályozza, úgy a spermiumok nem képesek felhatolni, a petesejt pedig nem jut el a méhbe – ezzel fizikai akadályt állítva a terhesség létrejöttének.
petevezeték átjárhatósági vizsgálat ár petevezeték átjárhatósági vizsgálat ára

PETEVEZETÉK-ÁTJÁRHATÓSÁGI VIZSGÁLAT A meddőségi kivizsgálás egyik alappillére a petevezetékek átjárhatóságának a vizsgálata, amit a ciklus első felében, a menstruáció után végeznek el. A petevezeték, méhkürt a széles méhszalag felső szélén helyezkedik el, a petefészek közvetlen környezetéből a méh üregébe vezet. A tüszőrepedés (ovuláció) során a petefészekből kiszabadult petesejt ezen keresztül halad a méh ürege felé. A hímivarsejtek (spermiumok) ebbe felhatolva termékenyítik meg a petesejtet. A méhkürt nyálkahártyáján levő nyákréteg áramlása, valamint a petevezeték falában lévő simaizomrétegek hullámszerűen tovahaladó (perisztaltikus) összehúzódásai biztosítják a kiszabadult petesejt vándorlását a méh ürege felé. Az áramlás irányítja a hímivarsejtek mozgását is, amelyek az áramlással szemben haladva jutnak fel a petevezetéken. Amennyiben a petevezeték nem átjárható, petevezeték-átjárhatósági vizsgálatra van szükség. A petevezeték-átjárhatósági vizsgálat során azonban nem csak a petevezetékekről kaphatunk információt, hanem a méhüreg állapotáról is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ Erről a témáról még a Gyermekre várva! rovatunkban olvashatsz többet! hirdetés

Mivel a kontrasztanyag kívülről kerül a hasüregbe, bármilyen gyulladásos jel – hőemelkedés, láz, haspuffadás, nem szűnő alhasi-hasi fájdalom, hányiger-hányás, rossz közérzet mindenképpen orvosi konzultációt igényel. Kriokauterizáció, fagyasztásos méhszáj műtét:A méhszájon lévő "méhszájsebek" kezelésére szolgáló beavatkozás. A méhszájseb egy jóindulatú méhszáj elváltozás, mely a méhnyak másfajta hámborítását jelenti. Rosszindulatúságra utaló jelek nincsenek. A beavatkozás kapcsán a méhszáj felszíne egy ~mínusz 130 fokos eszközzel lesz lefagyasztva. Ennek hatására a fagyasztott rész elhal és az elhalt terület újra fog majd hámosodni, nagy valószínűséggel a méhnyakat eredetileg is borító lapos hámmal. Így megszűnik a méhszájsebből eredő két fő tünet, a bő nyákos váladékozás és az un. kontakt vérzés. A beavatkozás kb. 3-5 percig tart, fájdalommal nem jár. Említendő szövődménye a kriokauterizációnak nincs. A beavatkozás tervezhető, általában a menstruáció lezajlása utáni időszakban célszerű végezni.
petevezeték átjárhatósági vizsgálat menete