Káposzta Élettani Hatása

Tele van C-vitaminnal is, amiről tudjuk, hogy mennyire fontos a bőr számára. A lila káposztában több a C-vitamin, mint a narancsban. Ez, az antioxidánsok és az A-vitamin erősíthetik az immunrendszer működését, segíthetnek kiüríteni a méreganyagokat a testből, ezáltal javíthatják az anyagcserét. Sőt, az A-vitamin a látásra is jó hatással van. Plusz a káposzta nyersen fogyasztva hozzájárul a csontok erősítéséhez, az ízületi fájdalmak és gyulladások megelőzéséhez. Hogyan építheti be az étrendjébe? Fogyaszthatja hirtelen sütve egy kis ecettel, grillezve vagy párolva a különböző húsok mellé. Nyersen hozzáadhat egy kis olívaolajat és fokhagymát, hogy még ízletesebb legyen. De akár savanyúságot vagy salátát is készíthet belőle például brokkolival, koktélparadicsommal, salátával, avokádóval vagy bármilyen zöldséggel. Fűszerezze sóval, borssal és almaecettel. Próbálja ki a következő receptet!

  1. A gyerekekre
  2. Felülmúlhatatlanul egészséges zöldség: a káposzta | Well&fit
  3. A turizmusra
  4. A vérnyomásra
  5. A vesére
  6. Növényekkel a diabéteszes diéta szolgálatában – alma, káposzta - DiabFórum - Magyarország legnagyobb diabétesz közössége

A gyerekekre

Legyen akár fehér vagy vörös, egyaránt egészséges, vitamindús, gazdag tápértékű növényünk. Könnyű tárolhatósága miatt ilyenkor télen is beszerezhetjük, ráadásul nem is kerül sokba. Nem utolsó sorban: nagyon finom, s még kalóriaszegény is. Őse a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán térségéből származó vadkáposzta. A több ezer éve ismert növényből vélhetően az ókori görögök nemesítették a fejes káposztát, a ma is ismert fajták nagy részét pedig a középkorban alakították ki. Az ókorban még főként orvosság gyanánt alkalmazták például fejfájásra és vérzéscsillapításra, a középkorban pedig már az egyik legfontosabb táplálék volt. Magyarországon a középkor óta az egyik legfontosabb zöldség a káposzta, mely a reneszánsz időszakban vált igencsak kedveltté a konyhákban. Azóta is az egyik legelterjedtebb ételünk. Ezen értékes zöldségfélénk számos vitamint – A-provitamin, B- és C-vitamin – és ásványi anyagot – pl. kálium, magnézium, nátrium, vas, jód – tartalmaz. Ezek közül is legnagyobb értéke a magas C-vitamin tartalom, mely azonban még a megfelelő tárolás mellett is kb.

Felülmúlhatatlanul egészséges zöldség: a káposzta | Well&fit

  1. Se nem saláta, se nem káposzta, mégis imádjuk: ez a PAK CHOI ! | Nosalty
  2. Mi a véleményetek Dr. Török Attila nőgyógyász - meddőségi specialistáról?...
  3. Fermentált ételek hatása 1. – NaTuri
  4. Káposzta élettani hatása a gazdaságra

A turizmusra

Káposztafajták: Számos káposztafajtából lehet választani, amelyek fogyaszthatóak nyersen vagy megfőzve. A káposzta íze, a fajtától függően, lehet sósabb vagy édesebb. Ezenkívül a káposzta gazdag vitaminokban, vasban és káliumban. A káposzta a Brassica nemzetségébe tartozik, csak úgy, mint a brokkoli, kelbimbó és a karfiol. 1. Zöld káposzta: Ez a leggyakrabban használt fajta. Sima levei szorosan simulnak egymáshoz, ezért a káposzta egy kerek labdára hasonlít. Néha fehér káposztának is nevezik, és kisebb méretben is megvásárolható. 2. Vörös káposzta: Ez a fajta sűrűbb, mint a zöld káposzta, és kissé csípősebb ízű. A zöld fajtánál sokkal táplálóbb. 3. Kelkáposzta: Ennek a nagyobb, kerek káposztának lazább, sötétebb külső levelei vannak, amelyek lehetnek simák vagy hullámosak is. Ezeket a leveleket kiválóan meg lehet tölteni. Ez a fajta lehet világos vagy kékeszöld. 4. Kínai kel: Ez a fajta alapvetően ovális alakú és fehér erezetű, ráncos levelei vannak. Halványzöld színű és kisméretű zöldség.

A vérnyomásra

káposzta élettani hatása a gazdaságra

A vesére

káposzta élettani hatása a turizmusra

Növényekkel a diabéteszes diéta szolgálatában – alma, káposzta - DiabFórum - Magyarország legnagyobb diabétesz közössége

Felvágni csak közvetlenül a felhasználás előtt érdemes. A vörös- vagy lilakáposzta esetében ügyeljünk rá, hogy csak rozsdamentes acélkéssel vágjuk, különben elszíneződik. A vöröskáposztához főzéskor is érdemes egy kis citromot adni, hogy megőrizze eredeti színét. Élettani hatások A káposzta tényleg nagyon egészséges. Külső levelei jó E-vitamin források. A nyers fejes káposzta nagyon sok C-vitamint tartalmaz, valamint magas vas-, kalcium- és kalcium tartalma. Ezen kívül A-B6-, B12-, D-, E- és K-vitamin található benne, az ásványi anyagok közül pedig mangán, réz, cink, foszfor és magnézium is fellelhető benne. A káposztában található kén is, ennek köszönheti jellegzetes illatát. A kén azonban nem csak a káposztát azonosító illatért felelős, hanem segíti a szervezet baktériumokkal szembeni ellenállását. A jellegzetes illat mellett a káposztát nem kedvelők tábora a kellemetlen puffadásra szokott panaszkodni, amit a káposzta előidéz. Ezen úgy lehet valamelyest segíteni, hogy a káposzta első főzőlevét leöntjük, majd friss vízzel folytatjuk az étel elkészítését.

káposzta élettani hatása a vesére