Index Inkák Aranya

2014. november 6., csütörtök, 10:59 A tízes számrendszert használó, hihetetlenül bonyolult zsinórírás, a kipu évszázadok óta megfejthetetlen rejtély a tudósok számára. David Keys, a BBC szakértője tudósít az ezzel kapcsolatos legújabb felfedezésekről. A több száz, összecsomózott, színes zsinórt tartalmazó adattárolási és információközlési rendszerrel az inkák a világ egyik legkülönlegesebb és máig megfejtetlennek bizonyuló írását hozták létre. Nemrégiben a perui fővárostól, Limától mintegy 200 kilométerre, délre 25 kiput találtak egy feltárás során, és a szakemberek abban bíznak, hogy segítségükkel végre mélyebben bepillanthatunk az Inka Birodalom életébe. A most előkerült csomózott zsinegek a korábban megtalált kipukkal egyetemben jelentésük megfejtéséhez vihetik közelebb a tudósokat - írja az Index. Ám nem csupán a kipuk, hanem felfedezésük helye is döntő jelentőségű: míg előzőleg főként síremlékekből hozták felszínre a zsinórokat, a mostani lelet egy 15. század raktárépület romjai közül került elő, méghozzá nagy mennyiségű bab és chilipaprika társaságában, melyek az inkák táplálkozásában kitüntetett helyet foglaltak el.

  1. Apaiso
  2. Download
  3. Kategória:Latin-Amerika - Népzenetár

Apaiso

Valószínűnek tűnik, hogy a kipuk a helyi mezőgazdasági termények hozamára, tárolására és elosztására vonatkozó információkat tartalmazzák, így a tudósok páratlan lehetőséghez jutnak, hogy értelmezni tudják a leleteket. Az Alejandro Chu perui régész nevéhez fűződő felfedezés a legújabb azon tudományos eredmények sorában, melyek a kipukban rögzített tudásanyag szintetizálására irányulnak. Az elmúlt két évtizedben a felfedezett kipuk száma megduplázódott, így az 1400 és 1532 közötti évekből eddig összesen 780 csomózott zsinórt ismerünk. Mindegyik újabb lelet a használatuk módjára vonatkozó tudásunkat is gazdagítja, így például az a 32 kipu, amelyet Peru északi vidékén, egy természetes sziklaüregben találtak, minden bizonnyal népszámlálási adatokat tartalmaz. A szakértők szerint e zsinórok révén numerikus és egyéb információkat egyaránt rögzítettek a lakosok összeírásánál. A perui régészeti feltárásokkal párhuzamosan egy finn kutatócsoport a kipuk kódjának feltörésén fáradozik. A perui és spanyol levéltárakban a kutatók mindeddig 24 kipu részletes leírását találták meg, melyet a Spanyol Birodalom hivatalnokai végeztek el a 16. században.

Amikor 1914-ben és 1915-ben Hiram Bingham feltárta a várost, rengeteg sírt, kerámiát, bronz- és rézeszközt (karkötő, füldísz, dísztű, kés, fejsze) talált, arany- és ezüsttárgyakat viszont nem. Feltételezik, azért nem, mert az 1867-ben arra járó Augusto Berns német üzletember – több forrás szerint is – aranybányász céget alapított, és ennek jogcímén kifosztotta a romvárost. (Borítókép: A Machu Picchu szentély inka romjai 2014. január 18-án Cusco Peru közelében. Fotó: Justin Setterfield/Getty Images)
Latin-Amerikának nevezzük az amerikai kontinens azon részét, amely a Kanada és az Amerikai Egyesült Államok alkotta Angol-Amerikától délre található, és a 16. századtól kezdve főként újlatin nyelvű európai országok – spanyolok, portugálok, kisebb részben franciák – gyarmatosították. Földrajzilag tehát ide soroljuk Mexikót, Közép-Amerikát, a Karib-térséget és Dél-Amerikát. Latin-Amerika történetének első szakasza – a Kolumbusz előtti vagy prekolumbián időszak – Amerika benépesülésétől az európai gyarmatosítás kezdetéig (1492) tartott. A jégkorszak utolsó szakaszában érkeztek az első emberek a Behring-szoroson keresztül a kontinensre, majd a következő évezredek során északról délre vándorolva népesítették be a területet. Eközben alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz, elkezdődött a főbb élelemnövények és állatok háziasítása, a kézművesség fejlődése. Ez lehetőséget nyújtott a letelepült földműves életmód és a nagyobb politikai egységek, államok kialakulására. Az európaiak által később indiánoknak elnevezett őslakosok a kontinens két pontján alakítottak ki ma is csodált magaskultúrákat: Mezoamerikában, vagyis a mai Mexikó, Guatemala, Belize, Honduras és Salvador területén jött létre az olmék, maja, teotuhiacáni, tolték és azték civilizáció.

A kutatók több mint háromezer perui, bolíviai és ecuadori őslakostól vett DNS-mintát vetettek össze az inkák azon leszármazottainak genetikai adataival, akik még ma is Cuzcóban, valamint a Titicaca-tó környéki településeken élnek. A leszármazottak családfájának rekonstruálását követően a kutatók végül 200 olyan embert azonosítottak Cuzco déli részéről, valamint Bolívia északi területeiről, akik genetikai azonosságokat mutatnak a hajdani inka nemességgel. "Három éven át vizsgáltuk a leszármazottak genetikai adatait, és most már megerősíthetjük, hogy az inka civilizáció eredetét övező két legenda összekapcsolódik egymással" – mondta Fujita. "Arra a következtetésre jutottunk, hogy az inka birodalom nemessége két ágról, a Titicaca-tó és a Cuzco környékéről származik". A kutatók munkájának azonban még koránt sincs vége, ugyanis még messzebbre vissza akarnak tekinteni a múltba, hogy "a lehető legpontosabb képet alkothassák meg a legjelentősebb prehispán civilizáció eredetéről". Ehhez viszont már ősi leletekből, például múmiákból vett DNS-mintákra lenne szükségük.

Download

Másfél ezer éves emberi csontokat, koponyákat, kerámiákat, valamint arany- és ezüsttárgyakat találtak a Titicaca-tóban kutató régészek - derül ki a cikkéből. A Titicaca-tó bolíviai partjainál felszínre hozott tárgyak egy része 1500 éves, akadnak közöttük ebből a korszakból származó kőtálak, tömjéntartók és állatfigurák. A régészeti feltárás belga társigazgatója, Christophe Delaere elmondása alapján a víz alatti ásatások során a tó más részeiről 500-800 éves kerámiák és urnák is előkerültek. A Titicaca-tó azonban nemcsak ezért érdekes: nézd meg képeken a különleges helyet! Még több furcsa felfedezés: 18 szintes város található a föld alatt » Elképesztő dolgot találtak az iraki falu alatt » 80 holttest került elő a magyar város mellett » Várost találtak a föld alatt a magyar település mellett » A Bolívia és Peru határán található Titicaca-tó a világ legmagasabban fekvő, hajózható tavaként ismert, közel négyezer méter magasan fekszik. Átlagosan 160 méteres a mélysége, azonban van, ahol a 280 métert is eléri.

  • Index inkák aranya meaning
  • Bárdos lajos általános iskola és gimnázium alsóerdősor
  • Index inkák aranya full
  • Index inkák aranya pdf
  • Index - Sport - Magyar lány vitte el az inkák aranyát
  • Index - Tudomány - 110 évig rosszul tudtuk Machu Picchu nevét
  • Creaton Hortobágy tetőcserép akció
  • Truckfly | Pécs Megyeri Út, 7633 Pécs | Parkoló kamionosoknak
  • Lada niva karburátor eladó potencianövelés
  • Index inkák aranya di

Elfelejtette jelszavát? Kapcsolatok Paksi Atomerőmű Zrt. Részletek Megjelent: 2019. december 12. Támogatja a Joomla! ®

index inkák aranya tv

Kategória:Latin-Amerika - Népzenetár

index inkák aranya resort index inkák aranya meaning
Nőtt a fehérek és indiánok házasságából született meszticek, a fehérek és feketék utódaiból lett mulattok, valamint az indiánok és feketék gyermekeként született zambók száma az egyes területeken. Mindez együtt járt az itt élők hagyományainak a keveredésével és új kulturális formák kialakulásával is. Ez a kulturális változatosság, a más értékek iránti fogékonyság és adaptációs készség vált Latin-Amerika jellegzetességévé, ami máig jól megfigyelhető az egyes régiók zenéjében is. Az őslakosok leszármazottai legnagyobb számban Mexikóban, Guatemalában, valamint az andoki országokban, Ecuadorban, Peruban és Bolíviában maradtak meg. Az Amazonas-medence több indián törzse is megőrizte elzárt életmódját a 20. század második feléig. A Karib-térségben, valamint Belizében, Panamában, Brazíliában, Kolumbiában és Venezuelában a fekete és mulatt népesség aránya lett meghatározó. A "Fehér-Amerikának" is nevezett Argentínában, Uruguayban és Chilében az indián lakosság száma a 20. századra nagyon lecsökkent, és a folyamatos európai bevándorlás hatására itt főként a fehér népesség vált dominánssá.

A korábbi indián hangszerek mellett (pl. különböző dobok sípok, kürtök) megjelentek az európai, főként húros hangszerek (pl. hegedű, gitár, hárfa), a zenében pedig a reneszánsz és barokk dallamok. Miként a vallási elképzelések, úgy a zenei formák is keveredtek egymással, szinkretizálódtak. A hiányzó indián munkaerő pótlására a gyarmatosítók már a 16. századtól afrikai rabszolgákat szállítottak a kontinensre, leginkább a Karib-térségbe és Brazíliába. Az Afrika különböző helyeiről behurcolt, főként cukornád- és kávéültetvényeken dolgoztatott rabszolgák anyanyelve és anyagi kultúrájának nagy része az évszázadok során feledésbe merült. Megőrizték azonban a katolikus elemekkel kevert vallási elképzeléseiket és mágikus szertartásaikat, vallási énekeiket, zenéjüket és táncaikat. Ezeket az Afrikából hozott, majd később továbbfejlesztett hangszerekkel, így például különböző dobfajtákkal, csörgőkkel, marimbulával és marimbával kísérték. A 17. századtól kezdve a Latin-Amerikában élő különböző etnikumok biológiailag egyre inkább keveredtek egymással.

A hivatalnokok arra utasították a csomózott zsinórok őreit, a kipukajamokokat, hogy olvassák fel kipujaikat, majd ezt spanyol nyelvre fordítva papírra vetették. A szakemberek most azon dolgoznak, hogy megtalálják a szövegekben említett kipukat és összepárosítsák e leírásokkal. A Kipu Adatbázis Projekt igazgatója, az inka zsinórírás egyik legnagyobb szaktekintélye, Gary Urton harvardi professzor az új fejleményekkel kapcsolatban így nyilatkozott a BBC History magazinnak: "A 25 új kipu megtalálását igen jelentős előrelépésének tartom, hiszen kivételesen az eredeti helyükön fedezték fel őket. Mivel mind az inka kipukból, mind a róluk szóló 16. századi spanyol kéziratokból egyre több áll rendelkezésünkre, jó esély van arra, hogy végre fel tudjuk törni a kódot. "